Światło dzienne ujrzał projekt, którego współtwórcami są największe sławy wspierane przez największe firmy z branży. Powstaje coś niezwykłego - niezależna od przeglądarki czy systemu operacyjnego baza wiedzy, która będzie służyć pomocą wszystkim chętnym tworzyć webowe aplikacje.

Wśród inicjatorów WebPlatform.org warto wymienić takie osobistości, jak chociażby Nicholas Zakas, Chris Eppstein, Divya Manian, Michael Champion, Paul Irish czy Tim Berners-Lee - docelowo cała społeczność ma aktywnie brać udział w rozwijaniu dokumentacji. Lista firm wspierających tą ideę także robi wrażenie: Adobe, Apple, Facebook, Google, HP, Microsoft, Mozilla, Nokia, Opera oraz oczywiście W3C, które zjednoczyło wszystkie marki pod jednym szyldem. Dzięki temu mamy gwarancję, że projekt przez wszystkich zostanie potraktowany na poważnie.

Web PlatformOczywiście istnieją już lepsze (Mozilla Developer Network, HTML5 Rocks) lub gorsze (W3Schools - interwencja) bazy wiedzy, jednak większość z nich skupia się wokół jednej, własnej przeglądarki (MDN - Firefox, HTML5 Rocks - Chrome, WSC - Opera, MSDN - IE). Ideą WebPlatform jest stworzenie i dostarczenie rozwiązań na nurtujące nas problemy niezależnie od danej przeglądarki. Co więcej - nie będzie to start od zera, ale fuzja wszystkich co ciekawszych informacji z wymienionych serwisów, oczywiście odpowiednio ustandaryzowana i przygotowana. Brzmi ciekawie, ale czy uda się to osiągnąć? Czy dokumentacja będzie tylko czystą teorią? A może dany problem będzie przeładowany informacjami o różnych implementacjach w poszczególnych przeglądarkach? Z drugiej strony nie trzeba będzie szukać implementacji w wielu miejscach, tylko skupić się na przeglądaniu WebPlatform, a to jest spory plus. Trzeba będzie chwilę poczekać, by przekonać się czy pomysł wypali, ale sama idea jest słuszna i należy jej kibicować.

Na razie strona jest w wersji alpha i posiada ograniczoną funkcjonalność, jednak już teraz do dyspozycji mamy dokumenty, forum, czata, bloga i zbiór tutoriali. Rejestracja umożliwia nam dodawanie nowych treści, które z każdym dniem powinny pojawiać się w większych ilościach. Warto pamiętać, że cała ta wiedza będzie dostępna dla wszystkich bez ograniczeń. A co Wy myślicie o tym przedsięwzięciu?