W marcu, dokładnie 19 dnia minionego miesiąca, odbyła się JavaScriptowa konferencja meet.js Summit - świętowaliśmy piątą rocznicę lokalnych spotkań meet.js zapoczątkowanych przez Damiana Wielgosika.

Meet.js Summit

Nie miałem czasu napisać relacji wcześniej, gdyż byłem zajęty niespaniem - tzw. "nie śpię, bo trzymam dziecko", taka sytuacja. No, ale zacznijmy od początku.

Kino Luna

Konferencja odbyła się w kinie Luna przy ulicy Marszałkowskiej 28 w Warszawie w sobotę 19 marca 2016. Zmieściło się tam prawie 350 osób, co w sumie robi spore wrażenie. Oprócz dwóch sal kinowych zamienionych na konferencyjne oferujących dwie niezależne ścieżki, w budynku znalazło się też miejsce na targi pracy.

Meet.js Summit fairs

Jedzenie było bardzo dobre, klimat miejsca świetny, atmosfera sprzyjała czerpaniu wiedzy i dyskutowaniu z innymi developerami. Miło było znów spotkać znajome twarze.

Film promocyjny

Kilka tygodni przed Summitem powstał pomysł na nakręcenie jajcarskiego filmiku promującego nadchodzącą konferencję, a ja miałem to szczęście załapania się do ekipy. Pojawiłem się w roli niezależnego twórcy handlującego na bazarze grami HTML5, który postanowił odszukać zaginionego kolegę.

Meet.js Summit movie

Był to mój zupełny debiut w roli aktora. Na szczęście nie zależało nam na profesjonalnym podejściu do tematu, a wręcz odwrotnie - żeby wyszło to co najwyżej zabawnie. Chyba się udało - efekt możecie podziwiać na YouTube w filmiku Trudna Sprawa.

Wcześniej pojawił się krótki trailer, a w międzyczasie nagraliśmy też kilka reklamówek puszczanych w przerwach między prelekcjami. Jedna z nich dotyczyła bezglutenowych gier od Enclave Games.

Prezentacje

Objerzałem kilka prezentacji, a przez pozostały czas rozmawiałem ze znajomymi. Ciężko wybrać konkretne wystąpienia, bo generalnie poziom był bardzo wysoki (poza tym teraz bardziej interesuje mnie gamedev niż front-end), ale w pamięci zapadły mi trzy: CSS Grid Layout Tomka Wytrębowicza, The future Of JavaScript is now Stasia Małolepszego i Star Wars: Lightsaber Escape Macieja Zasady.

Meet.js Summit talks

Ja miałem opowiadać o WebVR w postaci nowego frameworka o nazwie A-Frame, wysłałem nawet zgłoszenie, ale moja żona Ewa miała termin porodu przewidziany w ten konkretny dzień konferencji, więc ryzyko niewystąpienia było zbyt duże.

After party i porodówka

Z tego co wiem odbyło się after party, ale ja po konferencji wróciłem do domu i następny lokal, który odwiedziłem tego dnia późnym wieczorem była porodówka szpitala na Żelaznej. Co zabawne after odbywał się dosłownie kilkadziesiąt metrów od szpitala i podobno zebrała się spora ekipa, która chciała się do nas przejść i nas odwiedzić, ale została szybko sprowadzona na ziemię przez w miarę trzeźwie myślące jednostki. Mimo wszystko miło słyszeć o całej sytuacji.

Meet.js Summit potato

Po całonocnej "imprezie" na sali porodowej, następnego dnia rano urodziła się Kasia - jest zdrowa i ma się dobrze.

Podsumowanie

Gratulacje dla Damiana za wspaniałe pięc lat rozwijania JavaScriptowej społeczności w naszym kraju. Oczywiście nie zrobił tego wszystkiego sam, ale dzięki jego inicjatywie reszta mogła dorzucić coś od siebie i dzięki temu mamy ciekawe, regularne spotkania w wielu miastach Polski, a zainteresowanie tematem rośnie z roku na rok.

Meet.js Summit reindeer

Do tego taki post pojawił się na jego Facebooku - autentycznie się wzruszyłem. Może nie widzę się z większością ludzi codziennie, ale przy każdej możliwej okazji czy to konferencji, czy meetupu spotykamy się i rozmawiamy jak starzy znajomi.