Co prawda moja strona jest w trakcie przebudowy (a dokładniej czeka miesiącami na dokończenie), ale dział związany z konferencjami goszczącymi moją osobę staram się aktualizować na bieżąco. Po majowym Front-Trends nastąpiło wakacyjne rozluźnienie, ale już pod koniec sierpnia rozpoczęła się jesienna kampania, która trwała aż do minionego weekendu.

ZTG gamedev

Robiąc gry w HTML5 niejako opuszczam powoli społeczność front-end idąc w kierunku społeczności gamedev. W międzyczasie staram się wspierać twórców gier HTML5, ale z tym będzie jeszcze trochę zabawy, bo temat nadal jest niszowy. Postanowiłem poopowiadać nieco o grach HTML5 na Firefox OS podczas dużych konferencji o tworzeniu gier niezależnie od platformy, więc niejako zacząłem dobijać się do zupełnie nowej społeczności. Różnice są spore, co mnie mocno zdziwiło - to materiał na oddzielny wpis. W poniższych, krótkich konferencyjnych relacjach z wojaży będą wydarzenia front-endowe, ale także te z branży tworzenia gier.

Meet.js w Warszawie

Warszawskie spotkania Meet.js powróciły po dłuższej przerwie i zawitały do Laboratorium EE. Wejście w czwartek 28 sierpnia było jak zwykle darmowe, ale pojawiły się bilety, by kontrolować ilość osób - zjawił się komplet, około setki gości. Ja opowiedziałem o trwającej wtedy trzeciej edycji konkursu js13kGames prowadząc prezentację pod tytułem Upchnij grę HTML5 w 13 kilobajtach.

World of Gamedev Knowledge w Gdańsku

W niedzielę 7 września pojawiłem się nad morzem - wyprawa do Gdańska na World of Gamedev Knowledge była pierwszym podejściem do polskiej społeczności twórców gier. Jako praktycznie nieznana osoba trafiłem do bocznej ścieżki i najmniejszej możliwej sali, ale udało mi się ją wypełnić ludźmi po brzegi, więc zainteresowanie grami pisanymi w JavaScripcie w narodzie jest.

Meet.js Summit w Poznaniu

W sobotę 27 września podczas Meet.js Summit postanowiłem NIE opowiadać o Firefox OS i grach HTML5. Rozwinąłem temat Playing around with the Gamepad API, który pojawił się jako lightning talk podczas konferencji Front-Trends w maju tego roku. Konferencja była okazją, by spotkać się z mnóstwem starych znajomych, więc w przeciwieństwie do takiego WGK większy nacisk położyłem na imprezy, niż same prezentacje.

Game Industry Trends w Warszawie

Początek października to już Game Industry Trends pod Warszawą - pojawiłem się tam w czwartek 2 października. Pamiętam jak byłem kiedyś na pierwszej (lub jednej z pierwszych) edycji i muszę przyznać, że była zorganizowana z rozmachem. Tym razem widać jednak było niewielkie zainteresowanie uczestników, ciężko powiedzieć dlaczego. Ja jednak swoje zrobiłem opowiadając o moich doświadczeniach z tworzeniem gier HTML5.

Zjazd Twórców Gier w Poznaniu

Pod koniec października wybrałem się na coroczny Zjazd Twórców Gier odbywający się podczas targów Poznań Game Arena. Oprócz prezentacji w oddzielnym budynku, w całym kompleksie odbywały się wielkie targi, a w jednym z tych pomieszczeń całą powierzchnię zajmowały polskie studia niezależne. Sporo czasu spędziłem w budce zaprzyjaźnionego BlackMoon Design, poznałem sporo nowych twarzy, więc wyjazd spokojnie mogę uznać za udany. Prezentacja cieszyła się sporym zainteresowaniem, a wiele niezależnych gier pokazywanych podczas targów było tworzonych w JavaScripcie, choć twórcy skupiali się na promowaniu samych gier a nie technologii, w których powstały. Napisałem też krótką relację po angielsku, gdyby kogoś to interesowało.

Hungarian Web Conference w Budapeszcie

W sobotę 8 listopada poleciałem do Budapesztu, by poprowadzić dwie prezentacje jednego dnia podczas Hungarian Web Conference. Co prawda większość prelekcji odbywało się w ich ojczystym języku, ale nie przeszkadzało nikomu, by kilka było także po angielsku. Sądząc po ilości pytań zainteresowanie tematem było całkiem spore. Na angielskim blogu napisałem krótką relację z tej wyprawy.

Na deser pełna lista konferencji wraz z datami i slajdami:


Podoba mi się to, że mogę występować publicznie. Ciągle pojawia się coś nowego: konferencje o polskich grach tworzonych w przeróżnych technologiach, Summit z pozostałościami przeziębienia, nowe kraje, Hungarian Web Conference i dwie prezentacje jednego dnia. Z każdą kolejną prezentacją czuję się coraz pewniej na scenie, chociaż nadal jest dużo do poprawienia. Najlepszym sposobem na naukę jest praktyka, więc wpycham się gdzie popadnie i na razie wychodzi to całkiem nieźle. Jeszcze kilka lat temu nie było w ogóle tego tematu, pierwsze prezentacje były tragiczne, ale z każdą kolejną jest tylko lepiej. Nadal sporo mi brakuje, prezentacje zamiast być zabawne przekazują tylko wiedzę, ale mam nadzieję, że i do tego kiedyś dojdę. Nigdy nie będę showmanem, ale jestem zadowolony z osiągniętego poziomu - jest 'ok', a to i tak o wiele więcej niż się spodziewałem.