Strona CSS4.pl przeniosła się na hosting oferowany przez GitHub Pages. Co prawda kod i tak można było zobaczyć podglądając źródło (pomijając fakt, że niewiele było do podglądania), ale teraz dzięki GitHubowi każdy posiadający tam konto będzie mógł podesłać swoje zmiany, poprawki czy nowe linki do artykułów.

Hostowanie strony przez gh-pages z własną domeną

css4 logoJeśli chodzi o techniczną stronę przenosin, to stworzenie samego repozytorium i podpięcie go pod Strony hostowane przez GitHuba z własną domeną nie było problemem. Nieocenioną pomocą w załatwieniu kwestii dwóch niezsynchronizowanych gałęzi - master oraz gh-pages - okazał się być artykuł GitHub Pages workflow, którego autorem jest Oli Studholme. Co prawda pokazuje on wiele różnych wyjść z problemu, jednak dla mnie najlepsze było po prostu usunięcie gałęzi master - do szczęścia wystarczy mi gh-pages, które jest wiernym odwzorowaniem treści na stronie. Dzięki temu odpada problem synchronizacji pomiędzy repozytoriami. Na podobnej zasadzie działa Otwarta Sieć, choć tam repozytorium z treścią to jedno (master), a strona działa niezależnie w gałęzi gh-pages.

Co dalej?

Nie wiem, czy ten projekt będzie się prężnie rozwijał, czy umrze śmiercią naturalną z braku polskich treści i natłoku treści anglojęzycznych - gdybym mógł przewidywać takie rzeczy i miał do nich szczęście, to już dawno grałbym na giełdzie. Jakby co projekt jest transparentny i dostępny do wglądu dla wszystkich chętnych. By zostać współautorem wystarczy pull request (jeśli nie wiesz o co chodzi a mimo to chcesz pomóc, to polecam dwa moje artykuły: Git oraz GitHub). Każda interakcja będzie mile widziana, czy to poprawka literówki, nowy link do artykułu, czy propozycja redesignu całej strony.

Podobną drogą będzie podążać FrontStart.pl (o ile kiedykolwiek wystartuje) - cały projekt będę chciał udostępnić na GitHubie (oczywiście łącznie z backendem), dzięki czemu nie tylko treścią, ale własnym przykładem będzie przyświecał idei wolnych i darmowych treści. Na razie repozytorium projektu jest puste.