Jedna z największych i najpopularniejszych stron z grami flashowymi, w której firmy zarabiają całkiem niezłe pieniądze za publikowanie swoich dzieł, zaczyna otwierać się na gry stworzone w HTML5 i Javascript. Na razie jedynie w mocno ograniczonym trybie z ręczną selekcją i akceptacją, ale to i tak jest duży krok naprzód.

Kongregate HTML5


Jak dodać grę HTML5 do Kongregate?

Ciężko było znaleźć jakąkolwiek konkretną informację odnośnie dodawania gier HTML5 do Kongregate. Ktoś gdzieś wspomniał o dodaniu gry "przez iframe", ale poszukiwania tego wątku także nie przynosiły żadnych efektów. W końcu, zupełnie przypadkiem, znalazłem na forum Kongregate specjalnego linka do formularza z doklejonym parametrem ?iframe=true, który okazał się być kluczem do całej zagadki. Co prawda formularz dodania nowej gry można bardzo łatwo odnaleźć samemu, jednak oferuje on jedynie możliwość wgrania na serwer komponentów gry flashowej. Różnicę robi wspomniany parametr ?iframe=true, który jeśli zostanie dodany do formularza, w drugim kroku (pierwszy jest identyczny) umożliwi nam podanie ścieżki do gry na naszym serwerze, która to gra zostanie załadowana do ramki, tak jak to działa aktualnie na Facebooku. Standardowy formularz dodawania gry nie powinien sprawić zbyt wielu problemów, zobaczmy więc jak wygląda najciekawszy fragment drugiego etapu, w którym chcemy dodać grę HTML5:

Kongregate form


Jak widać zamiast możliwości wgrania pliku SWF lub unity3d, mamy do dyspozycji pole do podania adresu internetowego kierującego do naszej gry, dzięki czemu zostanie ona załadowana z naszego serwera do specjalnej ramki na stronie Kongregate. Oprócz tego jest opcja o wymaganych pluginach (hmmm, HTML5 + Silverlight...?), a także wysokość i szerokość gry. Jak już wszystko wypełnimy, to dostaniemy komunikat o potrzebie wysłania maila na apps@kongregate.com zawierając w treści nazwę gry oraz swój nick z serwisu. Przy odrobinie szczęścia po kilku dniach dostaniemy odpowiedź (oby pozytywną).

onSpaceStart pierwszą grą HTML5 na Kongregate!

Już po kilku dniach Anthony Pecorella odpisał mi na maila potwierdzając, że gra pomyślnie przeszła selekcję i została dodana do serwisu. Zdziwiła mnie i jednocześnie ucieszyła informacja, że jest to PIERWSZA gra HTML5 dodana do Kongregate! Wiadomość brzmiała mniej więcej tak:

"Gratulacje - Twoja gra będzie naszą pierwszą grą HTML5! Zaczynamy myśleć o akceptowaniu gier HTML5 i umieszczaniu ich w ramkach iframe po ich wcześniejszej selekcji i ewentualnym zatwierdzeniu. Wydaje nam się, że Twoja gra najlepiej będzie pasować jako ta pierwsza. Już ją opublikowałem - powodzenia!"

Wysłałem do niego odpowiedź, w której starałem się dowiedzieć czy mają jakieś większe plany związane z grami HTML5 - czy to stworzenie oddzielnego działu, czy kategorii, lub promowania tych gier, ale niestety minął tydzień i nie dostałem żadnej odpowiedzi. Cóż, pozostaje mi więc jedynie zaprosić wszystkich chętnych do grania w onSpaceStart na Kongregate.

Podsumowanie

Nikt nie powinien kwestionować szybkiego rozwoju gier tworzonych w otwartych webowych technologiach, jednak minie jeszcze sporo czasu, zanim serwisy takie jak Kongregate, zawierające głównie gry flashowe, zostaną opanowane przez gry HTML5 lub wyparte przez inne serwisy oferujące tylko i wyłącznie takie gry. Mimo wszystko potrzebujemy miejsc w sieci, które promują najnowsze technologie, a gry wydają się być idealnym przypadkiem pokazującym duże możliwości HTML5.

Ps. Ludzie już następnego dnia zaczęli odkrywać znane mi bugi, chyba trzeba się będzie spiąć i je w końcu poprawić.
Ps.2. Wchodząc na Kongregate bez flasha strona i tak wyświetla komunikat, że flash jest wymagany, nawet jeśli odwiedza się stronę onSpaceStart. Najwidoczniej inne komponenty Kongregate wymagają go do działania. Mimo wszystko powinni o tym pomyśleć i umożliwić zagranie w grę HTML5 BEZ potrzeby posiadania flasha...