Została odkryta na Front-Trends 2010, a później poszło już z górki. Teraz nikt nie wyobraża sobie konferencji o CSS3 lub szeroko pojętym front-endzie bez tej utalentowanej dziewczyny z Grecji. W ostatnim czasie Lea publikuje mnóstwo przydatnych narzędzi związanych z kaskadowymi arkuszami stylów - dziś przyjrzymy się im dokładniej.

Lea Verou


Na początek warto przytoczyć pewien tekst z Twittera: "Nie ma sensu retweetować wpisów Lea Verou. Każdy szanujący się webdeveloper i tak już ją obserwuje!". Nie znasz jej? Zajrzyj na jej bloga, poczytaj wpisy na Twitterze, zobacz listę wystąpień na konferencjach, przeczytaj opinie o niej i jej pracy na stronach innych portali, obserwuj jej konto na GitHub.

Narzędzia CSS3 i Javascript

Zobaczmy więc listę narzędzi przez nią stworzonych.

Nauka podstaw CSS3

CSS3 learning tool (opis) - Przydatne narzędzie wprowadzające dla osób, które nie wiedzą czym jest CSS3, ale chcą poznać jego podstawowe możliwości.

Tester pseudoklas typu nth-child

CSS3 structural pseudo-class selector tester (opis) - Przydatny tester wyjaśniający działanie rodziny pseudoselektorów :nth-child().

Gradienty w CSS

CSS gradients please! (opis) - Narzędzie konwertujące standardową składnię na -webkit-gradient i dodające odpowiednie prefiksy.

Galeria wzorów tła w CSS

CSS3 patterns gallery (opis) - Interaktywna galeria pokazująca możliwości gradientów CSS. Dzięki nim można tworzyć bardzo ciekawe efekty, na przykład powtarzające się w tle znaki Yin Yang albo serduszka.

Konwerter kolorów

CSS.coloratum (opis) - Konwerter kolorów, dzięki któremu możemy bez problemu zmieniać nasz format koloru wpisując nazwę, kod hex, hsl czy rgba.

Cubic-bezier

Cubic-bezier.com (opis) - Narzędzie przydatne podczas tworzenia animacji za pomocą CSS.

Pasek postępu w HTML5

HTML5-Progress-polyfill (opis) - Skrypt emulujący działanie paska postępu w przeglądarkach, które jeszcze go nie obsługują.

Typy zmiennych w Javascript

Strongly Typed (opis) - Biblioteka kładąca nacisk na typy zmiennych.

Szablon prezentacji multimedialnych

CSSS (opis) - ładny, interaktywny, a na dodatek zrealizowany z użyciem najnowszych standardów szablon prezentacji multimedialnych.

Łańcuchy komend w Javascript

Chainvas (opis) - biblioteka pierwotnie umożliwiająca łączenie komend w łańcuchy (tzw. chaining) podczas operacji na elemencie Canvas, aktualnie po drobnej modyfikacji nadaje się do dodawania tej możliwości do dowolnie wybranych bibliotek lub skryptów.

Lea Verou na Front-Trends 2012

Dziś okazało się, że historia zatoczyła koło, jak to Damian ładnie napisał w komentarzu - Lea Verou pojawi się na Front-Trends 2012, która to konferencja została wczoraj oficjalnie zapowiedziana, a odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia. Występ Lea jako pierwszej potwierdzonej prelegentki został ogłoszony dzisiaj na Twitterze konferencji.