Cóż, niewiele dzieje się w temacie gier na moim blogu, a między innymi na tym chciałem się skupić w przyszłości. Najwyższy czas dodać więc coś związanego bezpośrednio z tym tematem, ponieważ pośrednio dzieje się sporo - chociażby ostatni DevMeeting, który dotyczył detekcji kolizji w grach Javascript. O czym będzie dzisiaj? Postaram się przedstawić kilka świeżych i ciekawych newsów z branży.

HTML5 Grind

html5 games news Na początek z grubej rury - względnie niedawno pojawił się w sieci nowy serwis dedykowany tworzeniu gier w HTML5, czyli wyżej wspomniany HTML5 Grind. Jego autorami są: Ian Langworth oraz Louis Stowasser. Już teraz posiadają całkiem sporą kolekcję artykułów, wywiadów z ciekawymi ludźmi, czy recencji interesujących gier bądź silników do ich tworzenia. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, lepszego miejsca znaleźć nie mogłeś - zasubskrybuj ich kanał RSS i zajrzyj na konto na Twitterze.
Jeśli chciałbyś pograć w gry HTML5 zamiast czytać o nich, warto odwiedzić serwis HTML5 Games.

Rob Hawkes

Kim jest ten pan? Twórcą gry Rawkets, autorem książki Foundation HTML5 Canvas, ale przede wszystkim człowiekiem pracującym w Mozilla (tak, to ci od Firefoxa) zajmującym się szeroko pojętym tematem nawracania ludzi na nowe, otwarte technologie. Dlaczego został tu wspomniany? Ponieważ w ostatnim czasie pojawiał się na wielu eventach opowiadając o bardzo ciekawych rzeczach. Jakich? Zobaczmy jego prezentacje:

HTML5 and Javascript games
Rawkets: an inside look at multiplayer HTML5 game
WebSockets - embracing the real-time web

Do tego jeszcze nagranie wideo związane z pierwszą prezentacją o grach HTML5 i Javascript: HTML5 Games with Rob Hawkes of Mozilla, a także dwa szczegółowe wpisy na blogu odnośnie tych wystąpień. Wszystkie trzy wyżej wspomniane prezentacje są bardzo ciekawe, a na dodatek Rob postarał się, by dodać do nich odpowiednie komentarze, dzięki czemu osoby, które nie były razem z nim w tym samym pomieszczeniu, nadal będą wiedzieć o czym opowiadał. Warto je przejrzeć, ponieważ zawierają wiele interesujących informacji i drobnych wskazówek dla osób, które same chciałyby zająć się tym tematem. Dobra wiadomość jest taka, że Rob pojawi się na konferencji onGameStart, a więc będzie można posłuchać jego prezentacji na żywo. Ciekawe co przygotuje dla nas tym razem...

AskMDN

Jest to nowa inicjatywa Mozilla Developer Network polegająca na możliwości zadawania pytań wybranym ekspertom na jeden konkretny temat, który będzie się zmieniał co tydzień. Oczywiście każdy temat będzie wspierany przez innych ekspertów, którym możemy zadać przeróżne pytania pasujące do aktualnego tematu. Mimo, że inicjatywa wystartowała dosłownie kilka dni temu, to konto askMDN na Twitterze śledzi już ponad 500 osób, co jest wynikiem robiącym wrażenie!

Pierwsza sesja pytań i odpowiedzi związana będzie z grami HTML5 oraz twórczym Javascriptem (HTML5 gaming and creative Javascript), odbędzie się w piątek i potrwa godzinę (początek o 19:00 polskiego czasu). Lista ekspertów na ten tydzień wygląda następująco: Seb Lee-Delisle, Rob Evans, Dominic Szablewski, Andreas Rosdal, Tom Schuster, Michał Budzyński, Benoit Jacob oraz Rob Hawkes. Jak widać mamy swój narodowy akcent wśród ekspertów, być może także z racji faktu, iż konferencja onGameStart organizowana przez Michała jest często i gęsto komentowana w środowisku i jest o niej głośno. Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić wszystkich do zadawania pytań ekspertom a także śledzenia całej inicjatywy.