W miniony wtorek, 24 kwietnia, pojawiłem się w Olsztynie w roli jednego z dwóch prelegentów na przedostatnim z serii spotkaniu skierowanym do studentów uczelni - w tym przypadku chodziło o wydział Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Seria eventów o nazwie Allegro Roadshow zorganizowana została przez Allegro Group we współpracy z Proidea dla studentów wyższych uczelni w Polsce. Roadshow pojawiło się w Poznaniu, Szczecinie, Toruniu i Olsztynie, a całość zakończy się 26 kwietnia w Warszawie.

Allegro Group RoadshowSzczerze mówiąc był to totalny spontan. Kilka dni temu Daniel odezwał się do mnie: powiedział, że jest konfa w Olsztynie na temat web developmentu we wtorek i po 10 minutach byłem już na tak. Więcej szczegółów dostałem w niedzielę w nocy, a prezentację robiłem w poniedziałek w trasie i w nocy przed eventem (dzięki Waldkowi nie tłukłem się 5h pociągiem, tylko pojechałem 3h wygodnym busem, więc był czas i miejsce na pracę). Na szczęście zdążyłem - umiejętnie połączyłem warsztat podstawy CSS3 z prezentacją o CSS4, CSS4 and the future of CSS z meet.js Summit. Temat prezentacji wymyśliłem dzień przed, na materiałach widniał więc domyślny temat z Summitu. Z racji poziomu - studenci 2-5 matematyki i informatyki - postanowiłem wywalić fragmenty opisujące szczegółowo nowe selektory, a skupić się na przykładach CSS3 w praktyce i dokładniej je omówić.

Tym razem, w porównaniu do meet.js Summit, stresowałem się o wiele mniej. Już podczas prezentacji Pawła Maciejewskiego (który także wystąpił na Summicie - miał prezentację w tym samym czasie, co ja) dodawałem trochę od siebie, a prowadząc swoją miałem wrażenie, że ludzie uważnie słuchają tego, co chcę im przekazać. W trakcie własnej prezentacji dostawałem dobre, ciekawe pytania związane z tym, o czym mówiłem. Okazało się, że zmieściłem się w dostępnym czasie niemal idealnie mimo, że wcześniej nie miałem nawet okazji przećwiczyć prezentacji w czasie rzeczywistym - pierwotnie miałem mieć 45 minut, a razem z pytaniami i dyskusją na koniec wyszło coś koło 50.

Jestem bardzo zadowolony z tego, że pojawiłem się w Olsztynie - organizacja była świetna, ludzie pomocni i uśmiechnięci, a ja miałem kolejną okazję, by wystąpić przed publicznością (około 40-50 osób) i rozwijać swoje ubogie jak na razie umiejętności prelegenta, jednocześnie opowiadając o (mam nadzieję) ciekawych tematach związanych z szeroko pojętym front-endem.

Oto moje slajdy z prezentacji: Przyszłość CSS zaczyna się już dziś [end3r.com/slides/przyszlosc-css/].

Wszelkie uwagi i komentarze, w szczególności osób, które były na mojej prezentacji, będą bardzo mile widziane.