Flame jest pierwszym smartfonem z Firefox OS na pokładzie, który w pełni nazwać można urządzeniem dedykowanym developerom tej platformy. To także pierwszy model telefonu, w przeciwieństwie do dostępnych w tym momencie na rynku urządzeń, produkowany specjalnie dla Mozilli.

Firefox OS Flame prototype


Za produkcję referencyjnego smartfona wzięło się T2Mobile, a sprzedaż odbywać się będzie przez sklep EverBuying. Cena Flame wraz z darmową wysyłką w dowolne miejsce globu wynosi 170 dolarów. Przedpremierowe zamówienia zbierane są do 10 czerwca, a dostawy należy się spodziewać przed 30 czerwca. Telefon zostanie zaopatrzony w wersję 1.3 systemu Firefox OS. Będziemy mieli możliwość wybrania kanału dystrybucji aktualizacji, więc bez problemu będzie można podejrzeć Nightly i zacząć testować wersję 2.0, która swoją oficjalną premierę będzie miała za kilka miesięcy.

Należy pamiętać, że Flame ma być tanim smartfonem średniej klasy dedykowanym bardziej twórcom gier i aplikacji, niż zwykłym użytkownikom. Tak oto prezentuje się jego specyfikacja techniczna:

Firefox OS Flame
 • Qualcomm MSM8210 Snapdragon, 1.2GHZ Dual core processor
 • 4.5” screen (FWVGA 854×480 pixels)
 • Cameras: Rear: 5MP with auto-focus and flash / Front: 2MP
 • Frequency: GSM 850/900/1800/1900MHz
 • UMTS 850/900/1900/2100MHz
 • 8GB memory, MicroSD slot
 • 256MB – 1GB RAM (adjustable by developer)
 • A-GPS, NFC
 • Dual SIM Support
 • Battery capacity: 1,800 mAh
 • WiFi: 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, Micro USB

Z istotnych dla programisty nowości na pewno warto zwrócić uwagę na NFC, dual SIM, a także możliwość zmiany ilości RAMu w urządzeniu. Dzięki temu będzie można bez problemu zmniejszyć RAM, by sprawdzić jak radzi sobie nasza aplikacja na słabszych urządzeniach albo czy ilość klatek na sekundę w grze nie spada poniżej rozsądnej granicy. Głównym celem Firefox OS jest wykorzystanie potencjału low-endowych smartfonów, więc ta opcja na pewno bardzo się przyda.

Warto wspomnieć także o kolejnym z wielu tego typu programie Apps on a Flame, dzięki któremu możemy zdobyć telefon Flame zupełnie za darmo. Wystarczy zgłosić się z ciekawą grą lub aplikacją stworzoną w technologii HTML5, którą chce się przeportować na platformę Firefox OS (co jest czasami tak banalne jak dodanie jednego pliku konfiguracyjnego do paczki). Podesłanie gry HTML5 daje duże szanse na otrzymanie urządzenia - coś pokroju mojej najnowszej, bardzo prostej gry mobilnej Monster Wants Candy powinno zagwarantować akceptację do programu. Mozilla pokazuje, że zależy im na zaangażowaniu społeczności w tworzenie nowych treści i portowanie już istniejących do Firefox OS. Dzięki takim działaniom zwiększa się ilość dostępnych aplikacji w Firefox Marketplace.

Miałem już okazję pobawić się trochę tym telefonem podczas targów MWC w Barcelonie i muszę powiedzieć, że mi się podoba. Działa szybko, bardzo płynnie i posiada sporo nowości wyczekiwanych przez developerów. W końcu doczekaliśmy się oficjalnego, referencyjnego urządzenia do testowania tworzonych na Firefox OS aplikacji, które będzie aktywnie wspierane i rozwijane bezpośrednio przez Mozillę.