Jako, że Node.js, czyli Javascript po stronie serwera w ciągu ostatnich miesięcy staje się coraz bardziej popularny, pojawiają się kolejne serwisy, narzędzia, czy tutoriale związane z tą technologią. Sam chcę się zająć tym tematem, stworzyć jakąś prostą grę korzystającą z Javascriptu po stronie serwera, ale na razie muszę odłożyć to na późniejszy termin. Mimo wszystko chętnie podzielę się zbiorem linków do ciekawych materiałów - być może komuś jeszcze oprócz mnie przydadzą się podczas zgłębiania wiedzy o Node.js.

Czym jest Node.js?

Node.jsNode.js to, najprościej rzecz ujmując, biblioteka umożliwiająca uruchomienie i obsługę języka Javascript po stronie serwera, a więc tam, gdzie do tej pory działały PHP lub Java. To framework sterowany eventami, oparty na silniku V8. Javascript przez długi czas był kojarzony jedynie z front-endem, teraz natomiast staje przed możliwością zapanowania także nad backendem. Autorem Node.js jest Ryan Dahl, który rozpoczął ten projekt w roku 2009. Rozwijaniem biblioteki zajmuje się firma Joyent, w której Ryan pracuje. Node posiada swoje repozytorium GitHub, jako że jest projektem open source.

Tutoriale na temat Node.js

Zbiór kilku ciekawych tutoriali znajduje się w serwisie net.TutsPlus: Learning server-side Javascript with Node.js, Node.js step by step: Introduction oraz Node.js step by step: Blogging application. Dwa dedykowane tej technologii serwisy to kolejno Node Tuts oraz Node Guide, gdzie znaleźć można bogatą bazę ciekawych materiałów.

Książki o Node.js

Jak na razie jedyną godną polecenia drukowaną książką jest Node: Up and Running (zajrzyj do jej treści) z serii O'Reilly, której autorem jest Tom Hughes-Croucher.

E-booki online

Warte odwiedzin są dwa serwisy: Node Beginner oraz Mastering Node. Oba są ineraktywnymi, dostępnymi za darmo książkami online, które w prosty i łatwy sposób wprowadzają czytelnika w tajniki języka Javascript po stronie serwera.

Blogi tematyczne

Pierwszym interesującym blogiem jest oczywiście ten oficjalny, ale oprócz niego należy pamiętać o świetnym blogu DailyJS, który często publikuje wpisy poświęcone Node.js. Można wspomnieć także o ciekawym How To Node oraz o blogu Nodejitsu.

Materiały wideo

Jeśli nie chcemy czytać, to możemy posłuchać i pooglądać co nieco o Node.js. Od czego warto zacząć? Na pewno godnymi poświęcenia uwagi są te nagrania: Introduction to Node.js with Ryan Dahl, Node.js: Asynchronous Purity Leads to Faster Development oraz Parallel Programming with Node.js.

Frameworki dla Node.js

Najpopularniejszym i chyba najlepszym jest oczywiście ExpressJS, o którym można znaleźć wiele wpisów w sieci. Żeby nie być jednostronnym wspomnę także o GeddyJS, jednak nie miałem z nim żadnej styczności, więc nie mogę nic konkretnego o nim napisać.

Serwery hostingowe z obsługą Node.js

Hostingi posiadające do naszej dyspozycji zainstalowany Node.js to na przykład No.de, Nodester czy Nodejitsu. Jeśli chodzi o nasze rodzime podwórko, to Megiteam wprowadziło niedawno taką opcję. Cieszy mnie to bardzo, ponieważ posiadam tam jeden z moich serwerów, a więc bez problemu będę mógł sobie poeksperymentować z Node.js we własnej piaskownicy. Nie wiem, czy jest to jedyny taki hosting w Polsce, ale na pewno pierwszy, o jakim się dowiedziałem.

Node Knockout - konkurs programistyczny

Jak już jestem przy opisywaniu wszystkiego, co związane z Node.js, szkoda byłoby nie wspomnieć o Node Knockout, czyli, jak głosi strona oficjalna o ogólnoświatowym konkursie odbywającym się w dniach 27-29 sierpnia. Na czym on polega? W dużym skrócie chodzi o to, by w 48 godzin stworzyć grę lub aplikację na zadany temat, oczywiście korzystając z Node.js.

Podsumowanie

Po ilości materiałów w sieci widać, że Node interesuje się wiele osób, a sama technologia zapowiada się bardzo ciekawie. Na pewno nie wyczerpałem tego tematu i pewnie pominąłem sporo ciekawych materiałów, dlatego zachęcam wszystkich do wklejania linków (możesz skorzystać ze skracania linków) do interesujących wpisów o Node.js, za wszystkie już teraz z góry dziękuję.