Zazwyczaj olewam podsumowania - jedyny tego typu wpis dotyczy pierwszego roku działalności bloga. Mimo wszystko przez miniony rok kalendarzowy zdarzyło się całkiem sporo, więc warto o tym wspomnieć, a podsumowania odnośnie samego bloga zostawię sobie na marzec.

Konkurs js13kGames

Zorganizowany przeze mnie konkurs js13kGames polegał na stworzeniu pełnoprawnej gry HTML5 w ciągu miesiąca, której wielkość nie mogła przekroczyć 13 kilobajtów (licząc spakowaną paczkę ze wszystkimi zasobami, grafikami itp). Zadanym tematem była liczba 13, ale nie był to wymóg, a jedynie sugestia. Konkurs okazał się strzałem w dziesiątkę (a może trzynastkę?) i odniósł całkiem spory sukces. Udało mi się zebrać ponad 20 różnych nagród, dzięki czemu pojawiło się ponad 60 zgłoszeń - pierwsze miejsce zajęła gra SpacePi. W tym roku planuję drugą edycję, którą chcę zrobić jeszcze większą i bardziej atrakcyjną.

Enclave Games

Pod koniec 2012 roku powstało (a raczej nabrało półoficjalnego tonu, bo w planach było od co najmniej roku) Enclave Games - moje jednoosobowe studio tworzące mobilne gry HTML5. Pierwszą produkcją będzie owoc współpracy z BlackMoon Design - Wizard Quest. Ambitny plan zakłada szybkie zbudowanie portfolio gier z pomocą idei One Game a Month, a więc pod koniec roku Enclave miałoby na swoim koncie aż 12 mobilnych gier HTML5. Plan ambitny, ale wykonalny.

Prelekcje na konferencjach

W zakończonym już roku zdarzyło mi się kilka razy wystąpić w roli prelegenta - zaczęło się od meet.js Summit 14 stycznia w Poznaniu, gdzie opowiedziałem o CSS4 i przyszłości CSS. Następnie epizod z Allegro Roadshow w Olsztynie 24 kwietnia z podobną tematyką. W drugiej połowie roku poszedłem już w stronę gier HTML5: najpierw 20 września na konferencji onGameStart opowiedziałem o konkursie js13kGames, a dwa miesiące później 24 listopada na konferencji DevFest Poland pokazałem, że HTML5 jest gotowy do tworzenia gier. Mam nadzieję, że w 2013 będę mógł pochwalić się jeszcze większą ilością wystąpień, także poza granicami kraju.

Przyszłość

Sylwester 2013Zbliżające się miesiące niosą spore zmiany. Chciałbym udzielać się więcej jako prelegent i organizator wydarzeń branżowych. Na blogu będę chciał pisać więcej o samym JavaScripcie, przydatnych narzędziach, najnowszych bibliotekach - oczywiście HTML i CSS nadal będą miały swój udział we wpisach. Chcę także brać czynny udział w projektach Open Source, rozwijać istniejące własne projekty i wdrażać nowe, w tym między innymi całkowicie przebudować bloga i stronę. Zobaczymy co z tych planów uda się zrealizować przez najbliższy rok.

A jakie są Wasze branżowe plany na 2013?