Firefox od wersji 15 wspiera nowy kodek audio - Opus. Jest to próba wyjścia naprzeciw problemom jakie sprawiają ciągłe wojny licencyjne pomiędzy formatami .mp3, .ogg i innymi, które doprowadzają do potrzeby serwowania jednego typu pliku w kilku różnych formatach dla różnych przeglądarek.

Opus CodecOpus Codec jest całkowicie wolnym, darmowym kodekiem audio, który bez problemów może być wykorzystywany w Internecie do serwowania różnego rodzaju plików audio, syntezatorów mowy i wielu innych rozwiązań. Opus kierowany jest przez IETF (Internet Engineering Task Force), a same źródła oparte są o kodeki SILK (autorstwa Skype'a) i CELT (autorstwa Xipg.Org). Kodek osiągnął już wersję 1.0 a wsparcie przeglądarki Firefox pozwoli rozwinąć mu się jeszcze bardziej.

Czy jest to rozwiązanie przewyższające dotychczasowe formaty i rozwiązujące odwieczny problem mp3 vs ogg? To już zależy od tego czy developerzy przeglądarek uzyskają zgodę biznesu na implementację tego rozwiązania, co nie musi być takie proste jak wielu mogłoby się wydawać.