Jakiś czas temu w grupie JS News na Facebooku Ferrante rozpoczął ciekawą dyskusję dotyczącą promowania idei Open Web po polsku. Dzięki tej dyskusji zrodziła się idea Otwartej Sieci, którą każdy może (i powinien) wesprzeć własną wiedzą i doświadczeniem.

Dlaczego otwartasiec.pl?

Zacytuję tekst z repozytorium, który najlepiej oddaje tę ideę:
Nie ma w polskim internecie jednego miejsca, w którym znalazłyby się rzetelne i inspirujące informacje dotyczące najnowszych technologii webowych - HTML5, CSS i JavaScriptu. Po wpisaniu w Google fraz CSS, HTML czy JavaScript dostajemy głównie niezaktualizowane i nieatrakcyjne kursy tych języków. Młody adept web dev nie ma pojęcia, jak fajne rzeczy można zrobić przy pomocy powyższego trio. Nie wie też, że jego możliwości są na tyle duże (API HTML5, canvas, WebGL, node, mobile), że z powodzeniem może skupić się na rozwoju osobistym w ich obszarze. Nie rozumie zagrożeń czyhających na standardy sieciowe, a także ich znaczenia w ogólności.

Open Web po polsku - OtwartaSiec.plPomysł jest dobry, jednak nie może opierać się tylko na jednej osobie, więc najważniejsza będzie reakcja środowiska. Repozytorium na GitHubie jest dostępne dla wszystkich i każdy może dorzucić swoje trzy grosze. W dyskusji na Facebooku pojawiły się także inne linki i pomysły (ja tłumaczyłem swoją wizję FrontStart.pl), więc widać, że jednak ludzie próbują coś robić, mają w planach inicjatywy, tylko trzeba poprowadzić je od początku do końca. Brakuje zdecydowania i podjęcia wyzwania. W przypadku OtwartaSiec.pl nawet najmniejsza pomoc będzie znacząca, bo być może inni skorzystają na tym, co Ty dopiszesz, tak samo jak Ty będziesz mógł dowiedzieć się o interesujących rzeczach napisanych przez innych. Globalna wioska posługuje się już od dawna językiem angielskim, jednak nie można zapominać o naszym polskim podwórku, dzięki któremu jesteśmy teraz w tym, a nie innym miejscu.