Mozilla skupia się głównie na rozwoju swojej przeglądarki, Firefoxa, jednak nie jest to jedyne ich zajęcie. Poza wieloma ciekawymi konkursami i zawodami, znalazło się także miejsce dla zespołu, który zaczął pisać silnik do tworzenia gier 3D w HTML5. Sam projekt nosi nazwę Paladin, a tworzony silnik - Gladius.

Paladin

Szkic projektu znaleźć można na dedykowanej stronie MozillaWiki. Znajduje się tam krótkie wyjaśnienie całej inicjatywy prowadzonej przez społeczność Mozilli. Na razie w skład projektu Paladin wchodzi silnik do tworzenia gier Gladius, API natywnie obsługujące joystick, a także API odpowiedzialne za obsługę myszy (tzw. mouse lock) w przeglądarce Firefox.

Gladius

Silnik Gladius jest w pełni darmowy i otwarty, jego kod znaleźć można w repozytorium GitHub. Każdy może pomóc w jego rozwoju, aktualne prace można śledzić na GitHubie lub na Pivotaltracker. Opiera się on na wielu przydatnych, otwartych komponentach, które społeczność postanowiła połączyć i odpowiednio wykorzystać.

RescueFox

rescuefoxW celu pokazania możliwości nowego silnika 3D powstała bardzo prosta gra, a właściwie demonstracja - RescueFox (działa jedynie w aktualnych wersjach przeglądarki Firefox). Cała zabawa polega na tym, by w ciągu półtorej minuty odnaleźć i uratować w przestrzeni kosmicznej zagubionego Liska, uważając jednocześnie na asteroidy. Jest to jedynie demonstracja i nie będzie podstawą do stworzenia pełnoprawnej gry, natomiast w trakcie rozwoju projektu kolejne dema pokazujące możliwości silnika mogą być publikowane.

Podsumowanie

Według mnie to dobra inicjatywa - im więcej narzędzi mamy do dyspozycji, tym lepiej dla nas. Tym bardziej, że projekt jest darmowy i otwarty, a więc każdy może pomóc, lub zyskać podglądając pracę innych.