Wczoraj oficjalnie opublikowana została kolejna wersja ognistego liska, nosząca wdzięcznie numerek 6. Mozilla znacznie przyspieszyła swój cykl wydawniczy, co wychodzi chyba wszystkim na dobre. Już teraz mówi się, że wersje 7 oraz 8 załatwią bolączkę zwykłych użytkowników, czyli ogromną pamięciożerność. Wróćmy jednak do świeżo opublikowanej wersji i zajrzyjmy pod maskę nowego Firefoxa z punktu widzenia front-end developerów.

firefox 6 Progress element, który umożliwia natywne pokazanie paska postępu, na przykład podczas wczytywania grafik do gry. Inne przeglądarki tego nie wspierają? Nie martw się, jest już polyfill, czyli skrypt emulujący dane zachowanie w przeglądarkach niewspierających go: Lea Verou napisała o tym, pokazując także demo. Korzystanie z CSS do precyzowania wyglądu elementu progress sprowadza się do użycia nowego pseudoelementu Mozilli o nazwie ::-moz-progress-bar.

Touch events, czyli najprościej rzecz ujmując obsługa ekranów dotykowych, wdrożona została opierając się o najnowsze specyfikacje W3C.

WebSockets wracają! Dzięki załataniu wielu dziur komunikacja poprzez WebSockets jest ponownie dostępna domyślnie i nie trzeba grzebać w ustawieniach przeglądarki, by ją uaktywnić. Globalny obiekt WebSocket został przemianowany na MozWebSocket, by nie wprowadzać w błąd osób, które chciałyby pierwszy wspomniany obiekt testować w celu sprawdzania natywnego wsparcia WebSockets przez przeglądarki.

Scratchpad, czyli rozwinięcie jednolinijkowej konsoli Javascriptu wbudowanej w Firefoxa. Od teraz mamy większą kontrolę nad naszymi eksperymentami dzięki wielolinijkowemu edytorowi.

Window.postMessage() oraz window.history od teraz używają tzw. structured clone algorithm, dzięki czemu możemy przekazywać (bardziej skomplikowane) obiekty pomiędzy oknami, zamiast stringów (ciągów znaków) reprezentujących te obiekty.

Server-Sent Events, które ułatwią komunikację pomiędzy klientem a serwerem. Dzięki nim będzie możliwe generowanie eventów po stronie klienta na podstawie danych przekazanych z serwera.

Infografika: przyspieszony cykl wydawniczy przeglądarki Firefox

firefox cykl wydawniczy 1 firefox cykl wydawniczy 2

Podsumowanie

Są to tylko najciekawsze według mnie usprawnienia, niewielki wycinek całości - pełna lista jest o wiele dłuższa. Jeśli interesują Cię szczegóły, to zajrzyj do tego postu na blogu Mozilli. A co według Ciebie jest najciekawszą nowością szóstej wersji Firefoxa?