Wczoraj w stolicy odbyło się jedno z trzech spotkań weekendowej serii Wielkiej Lipcowej Ofensywy meet.js. W sobotnie południe zebraliśmy się w siedzibie PJWSTK, by porozmawiać o różnych ciekawych sprawach związanych tematycznie z front-endem i Javascriptem.

Meet.js Warszwa Lipiec 2011


Prezentacje

Przed spotkaniem zgłoszonych zostało czterech prelegentów, niestety z nieznanych przyczyn nie zjawił się Piotr Kowalski, który miał opowiedzieć o wydajności Javascript. Reszta ekipy nie zawiodła, a Marek postarał się załatać dziurę i opowiedział o dwóch różnych tematach!

Game of life

Marek Stasikowski pokazał swoją wersję klasycznej Gry w życie implementując ją na Canvasie oczywiście w języku Javascript. Przedstawił samą ideę oraz mechanikę stojącą za grą, pokazał różne wersje i kombinacje startowe, a także ich efekty.

Wszystkie Twoja CSSa są należą do nas

Wolne tłumaczenie nieśmiertelnego All your base are belong to us. Michał Budzyński podszedł lekko do tematu i przedstawił prezentację naszpikowaną internetowymi memami, opowiadając między innymi o swoim demie, którym jest Nyan Cat wykonany jedynie przy użyciu CSSa. Pokazał także bardzo ciekawy koncept przerabiania obrazków na czysty CSS za pomocą własnoręcznie napisanego narzędzia polegającego na odpowiednim generowaniu gradientów.

Nie ufam contenteditable true

Damian Wielgosik przedstawił teorię stojącą za contenteditable, opowiedział także o różnicach w interpretacji przez różne przeglądarki. Pokazał aktualne edytory WYSIWYG, a także możliwości wykorzystania contenteditable podczas tworzenia własnego edytora.

SASS, COMPASS - frameworki CSS

Marek Stasikowski postanowił pojawić się w świetle reflektotów po raz drugi tego dnia, zapełniając przeznaczony na to spotkanie czas. Tym razem opowiedział o koncepcji korzystania z frameworka podczas pracy ze stylami CSS. Przedstawił te najpopularniejsze: SASS czy COMPASS. Opowiedział o tym jakie możliwości daje framework CSS, oraz jak można go efektywnie używać we własnych projektach.

Pong - konkurs z nagrodami

Na początku spotkania dostaliśmy zadanie do wykonania - należało zaprogramować grę Pong w Javascript, a nagrodą miały być wejściówki na onGameStart. Na koniec dwie wersje zostały przedstawione: Marka Stępniowskiego, który zrobił od razu poczwórnego Ponga, oraz Kamila Trebuni, który zaszalał i zrobił nawet "efekt lawy", za co dostał +3 do lansu. Ja także zrobiłem swoją wersję Ponga, ale jako że wystąpienia publiczne mnie bardzo stresują (przez co opcja wystąpienia jako prelegent także nie przeszła), to i jej nie pokazałem, przez co bilet przeszedł mi przed nosem. Chyba powinienem wybrać się na jakiś kurs, bo podtrzymuję stereotyp aspołecznej jednostki. Wracając do Ponga - ja poszedłem trochę na skróty i zamiast pisać grę od zera, skorzystałem z mikroframeworka Mibbu. Efekt zobaczyć można klikając w poniższy link:

Pong (Mibbu demo)


Źródło zobaczyć można tutaj. Oprócz Ponga dostaliśmy także w międzyczasie proste zadanie polegające na odpowiednim przerobieniu tekstu wejściowego - należało odpowiednio skleić wyraz pobierając kolejno po jednej literze z początku i końca pierwotnego tekstu. Jako, że zająłem się Pongiem, to nawet nie zaczynałem tego zadania. Swoje zrobił znowu Kamil Trebunia, a także drugi anonimowy dla mnie uczestnik.

Podsumowanie

Spotkanie zaliczam na plus - warto spotykać się z ludźmi z branży i czerpać wiedzę od lepszych. Dzięki temu jest szansa zapoznać się z ciekawymi projektami, z interesującymi podejściami do problemów, można bezpośrednio zadawać pytania ekspertom. Bezpośredni kontakt daje o wiele więcej niż rozmowa na forum, przez maila czy Twittera. Podczas spotkania pstryknąłem dosłownie trzy fotki - znajdują się tutaj. Zainteresowanych już teraz zapraszam na kolejną edycję, a więc - do zobaczenia za miesiąc!

Ps. Zaktualizowałem wpis dotyczący spotkania DevMeetings dotyczącego detekcji kolizji - wrzuciłem między innymi nasze (dwuosobowej drużyny ze mną w składzie) wersje gry Asteroids.