Mozilla postanowiła zorganizować kilka interesujących konkursów, w których można wykazać się swoimi umiejętnościami i wygrać ciekawe nagrody. Oprócz akcji twórców Firefoxa warto wspomnieć także o CSS1K, czyli inicjatywie łączącej CSS Zen Garden z JS1K.

Mozilla DevDerby

Mozilla DevDerbyPierwszymi na liście, trwającymi już od jakiegoś czasu zawodami są DevDerby, organizowane przez zespół developerów z Mozilli. Podzielone zostały na tematyczne etapy trwające po miesiąc. Za nami już kilka etapów, a przed nami kolejne: w lipcu będziemy mogli skupić się na wykorzystaniu HTML5 i tagu VIDEO, w sierpniu motywem przewodnim będą urządzenia mobilne i wykorzystanie ekranu dotykowego, natomiast we wrześniu chętnym przyjdzie się zmierzyć z History API, czyli historią w przeglądarce. Do wygrania telefon z systemem Android (Motorola lub Samsung), plecak na laptopa i koszulka Mozilla Developer Network.

Mozilla Labs Demoparty

Mozilla Labs DemopartyDwa dni temu, pierwszego lipca, wystartowało Demoparty, organizowane przez Mozilla Labs. Konkurs został podzielony na wiele kategorii: Main Web Demo, Single Effect Demo, Audio Demo, CSS3 Demo oraz Animated GIF + SVG. Tutaj także do dyspozycji mamy aż miesiąc, ponieważ termin zgłaszania swoich prac upływa 1 sierpnia. Nagród w tym konkursie jest sporo: od wycieczki do Helsinek, przez maskotki Angry Birds, koszulki, aż po słuchawki Sennheiser czy drukarkę 3D.

CSS1K

Kojarzycie JS1K, którego autorem jest Peter van der Zee (jeden z prowadzących warsztat z Game Developmentu podczas Falsy Values)? Zawody, w których należało stworzyć działającą aplikację w języku Javascript, której kod źródłowy mieścił się w 1kb (1024 bitach). Znacie CSS Zen Garden, którego autorem jest Dave Shea? Pokaz możliwości CSSa, gdzie każdy mógł zgłosić własny projekt tej właśnie strony. Teraz Jacob Rask postanowił połączyć obie te inicjatywy i wyszedł mu z tego CSS1K - konkurs polegający na zgłaszaniu (poprzez repo na GitHubie) własnych projektów strony głównej konkursu jako plików CSS, które nie mogą przekroczyć rozmiaru 1kb.

Podsumowanie

Wszystkie te konkursy są bardzo ciekawymi inicjatywami, w których możemy wykazać się swoimi umiejętnościami i przy okazji wygrać interesujące nagrody. Demoparty jest jak znalazł dla Javascript game developera, który chce poszaleć, bo kategorii jest sporo do wyboru. Nawet CSS1K to ciekawe podejście do tematu, z którym warto się zapoznać. Dodatkowo, należy pamiętać także o Node Knockout, podczas którego będzie można wykazać się wiedzą i umiejętnościami związanymi z Node.js, czyli Javascriptem po stronie serwera.

PS. Serwis JS News założył wczoraj grupę na Facebooku, która będzie informować o szeroko pojętych otwartych technologiach, co może zainteresować także front-end developerów, programistów Javascript czy twórców gier w tym języku. Wszystkich chętnych zapraszam do odwiedzania grupy.