Front Trends 2010 - relacja z konferencji

26.10.2010, 15:55 | spotkania/szkolenia

Front Trends 2010

Konferencja odbywająca się w dniach 21-22.10.2010 w Warszawie zapowiadała się bardzo ciekawie: dwa intensywne dni o najnowszych technologiach i przyszłości sieci z takimi prelegentami, jak Douglas Crockford czy Peter-Paul Koch nie mogła się nie udać. Czy warto było wydać pieniądze i kupić wejściówkę na tą imprezę? Oczywiście!

Dzień pierwszy
Najpierw rejestracja, otrzymanie plakietki, smyczy i planu konferencji, a chwilę później powitanie wszystkich na głównej auli - tak wyglądał początek dwudniowej frontendowej imprezy. Po przywitaniu trzeba się było zdecydować na konkretne wystąpienia, gdyż do dyspozycji były dwie sale, a więc przez cały czas trwania konferencji odbywały się dwie prezentacje jednocześnie (poza dyskusją panelową lub specjalnymi wystąpieniami, ale o tym później). Na pierwszy ogień poszedł Andy Dennis, który poprowadził temat "Open web products for everyone". Zaraz po nim poszedłem na "JavaScript and HTML5 - brave new world", na którym Robert Nyman w bardzo zabawny sposób (sporo śmiesznych slajdów) przedstawił interesujące cechy HTML5, a także opowiedział co nieco o przyszłości tego języka. Po krótkiej przerwie nadszedł czas na pierwszą kobietę wśród prelegentów - Lea Verou, która w swoim dwuczęściowym wystąpieniu pt. "Pragmatic CSS3" opowiedziała o najważniejszych nowościach trzeciej wersji tego języka. Warto wspomnieć o fakcie, iż swoją prezentację wykonała w... HTML5 z użyciem CSS3, dzięki czemu mogła przedstawić fragmenty przykładowego kodu jednocześnie pozostawiając możliwość edytowania go. Mam nadzieję, że na dniach udostępni tą prezentację, ponieważ była ona bardzo ciekawa. Sam temat był dosyć prosty, chociaż zdarzyło się kilka informacji o których jeszcze nie wiedziałem. Mimo wszystko dla początkujących adeptów CSS3 jest to pozycja obowiązkowa.

Po przerwie obiadowej w głównej auli pojawił się Douglas Crockford, który mówił o "Server Side JavaScript". Opowiedział trochę o historii tego pomysłu, a także o tym jak takie rozwiązanie może wyglądać w przyszłości. Po kolejnej krótkiej przerwie na sali pojawiły się trzy najgłośniejsze nazwiska tej konferencji, czyli wyżej wspomniany Douglas Crockford, a także Tantek Çelik oraz PPK, czyli Peter-Paul Koch. Wszyscy trzej wzięli udział w dyskusji panelowej o przyszłości internetu i branży frontendowej.

Dzień drugi
Na pierwszy wykład spóźniłem się 15 minut, ale na szczęście nie byłem jedyny - jeszcze po mnie przez dłuższy czas do sali wchodziły nowe osoby. Na pierwszy ogień z samego rana poszedł Jake Archibald, który poprowadził wątek "Reusable code, for good or for awesome!", w którym w przystępny sposób przedstawił zalety oraz techniki kompresji kodu. Następnie wybrałem się na "Test-first JavaScript", gdzie Christian Johansen podszedł do tematu nieco inaczej i zamiast pokazywać slajdy z prezentacji, postanowił napisać kilka testów w czasie rzeczywistym. Bardzo miła odmiana, by po wielu godzinach opowieści w końcu zobaczyć kod źródłowy w akcji.

Następnym prelegentem miał być Antony Ribot, ale biedak zbyt intensywnie zasmakował w naszej polskiej gościnności, przez co musiał zamienić się z kimś innym, żeby mieć czas na obudzenie się i doprowadzenie do jako takiego stanu używalności. Tym kimś innym okazał się być Christian Heilmann, który poprowadził temat "Using Web Services with JavaScript" - coś, czemu powinien się należeć oddzielny wpis. Zamiast samemu pisać tysiące linii kodu możemy używać dostępnych narzędzi, na przykład pobierać wpisy z Twittera i w locie tłumaczyć je za pomocą Google Translate. Wszystko to dzięki usługom dostępnym dla wszystkich: YQL, czyli Yahoo Query Language, dzięki któremu możemy tworzyć takie zapytania, jak na przykład: select * from google.translate where q in ( select text from twitter.search where q="front trends" and iso_language_code="pl" ) and target="en" - w tym przypadku pobierzemy wszystkie polskie wpisy z Twittera dotyczące Front Trends i w locie przetłumaczymy je na język angielski. Nic nie stoi na przeszkodzie, by traktować Internet jak jedną wielką bazę danych! Nie trzeba już znać API Facebooka czy Twittera, by móc pobierać odpowiednie dane z tych serwisów. Czuję, że to może być coś dużego, bo ma w sobie ogromny potencjał.

Następnym prelegentem był Tantek Çelik, który podjął się tematu "HTML5: Right here, right now" opowiadając o tym, że już dziś możemy korzystać z wielu dobrodziejstw HTML5, ale jednocześnie musimy pamiętać, że język ten jest nadal na etapie rozwoju i może się zmieniać. Po przerwie obiadowej pojawił się (mocno wczorajszy) Antony Ribot, jednak stanął na wysokości zadania i mimo problemów technicznych dzielnie poprowadził własną prezentację "Mobile UX and current trends in mobile design". Przedstawił w niej przykład zrealizowanego projektu jakim była aplikacja mobilna umożliwiająca zakup produktów w sklepach sieci Tesco. Ostatnią osobą występującą na Front Trends był PPK, który podobnie jak Chris Heilmann miał bardzo ciekawy koncept do przedstawienia: "JSON over SMS", w którym stwierdził, że w przyszłości sklepy z aplikacjami (jak na przykład App Store) stracą rację bytu, ponieważ nie będziemy płacić za same aplikacje, ale za informacje w nich zawarte. Głównym kanałem transmisji (tanim i uniwersalnym) może stać się wysyłanie struktur danych JSON właśnie poprzez SMS.

Na koniec rozlosowano główną nagrodę, czyli XBoxa 360, pojawił się także Douglas Crockford, który miał aż 40 egzemplarzy swojej książki "JavaScript - the good parts" do rozdania. Miałem tego dnia odrobinę szczęścia i udało mi się zdobyć jeden egzemplarz, niestety nie pomyślałem o oczywistym i nie poszedłem po autograf. Już po rozdaniu książek dopadłem pudło z niespodziankami (które krzyczało 'kto pierwszy, ten lepszy') i wyciągnąłem ostatnią z około dziesięciu koszulkę Mozilli Firefox.

Podsumowanie
Zainteresowanie samą konferencją było ogromne - zebrało się chyba ze 300 osób. Miło było widzieć tak ogromną kolekcję MacBooków, chyba z 90% wszystkich laptopów to sprzęt z logo nadgryzionego Jabłuszka. Z każdej prezentacji, na której byłem, wyniosłem sporo cennych informacji. Przebieg był bezproblemowy, goście wspaniali, tak więc szczere podziękowania kieruję do organizatorów. Oni sami nie spoczywają na laurach i już teraz zapowiadają kolejną konferencję na maj 2011, tym razem nastawioną głównie na JavaScript - Falsy Values. Mam nadzieję, że i ona będzie tak samo udana jak Front Trends.

Galerię kilku fotek obejrzeć można tutaj: fotorelacja z Front Trends, autorem zdjęć jest Piotrek (dzięki!).

Ps. W międzyczasie kupiłem sobie iPhone'a 4, zorganizowałem małą imprezę urodzinową (podczas której oczywiście graliśmy w Neuroshimę Hex) połączoną z parapetówką nowej kawalerki (w której z Efką zamieszkaliśmy), a także pierwszy raz zwiedzałem warszawskie Stare Miasto (razem z Pawłem i Szyszą) mimo, że siedzę tu już od prawie roku.

komentujKomentarze:

szkoda ze mnie tam nie było ;/
Już jest ;P
A będzie wpis o koncercie Arch Enemy!? :>
Do tematu - Lea wypuściła swoja prezentację w CSS3: http://leaverou.me/2010/10/my-ft2010-slides-and-csss-my-presentation-framework/
Warto zajrzeć, robi wrażenie!
wooow i Szyszę też dopisałeś! biegnę jej powiedzieć :D
Northerr, to ironia była, właśnie do tej drugiej części, którą Efka dopisała ;P

Paweł, tak, to ta koszulka :)
I tak, dopisałem Cię już do wpisu ;P
Ender, Paweł chce linka do swojej strony ;P hehehe
Czy to tą koszulkę Mozilli Firefox podarowałeś mi? ;P
A na zwiedzanie Starego Miasta to kto Cię zabrał?
ależ on ma rację i doskonale wie, że co jego to i moje, a co moje to ma nie ruszać ;P haha, oczywiście żartuję :) nie bić! ;)
Ender uważaj na słowa ;p
Co je moje to i Twoje, nie? ;P
iphone spisał się tak dobrze, że teraz to już mnie zazdrość zjadła ;)
Dobry kebab nie jest zły ;P

A co do samego koncertu (Arch Enemy w Stodole), to zabawnie było tym razem oglądać koncert z zupełnie nowej perspektywy - balkonu. No i test iPhone'a jako aparatu / kamery wideo ;]
i mimo to się nie udławiliście ;P
I pomyśleć, że kiedy pisałaś ten komentarz, my kończyliśmy jeść kebaby :p
wow - i nawet dla mnie znalazło się odrobinę miejsca w tym lansiarskim wpisie - oj, moja Ty elito :> ;P