Jakie zespoły CS:GO wciąż znajdują się na topie?

Scena e-sportowa zmienia się niezwykle szybko. Nawet nie z roku na rok, ale niekiedy nawet z miesiąca na miesiąc. To bardzo specyficzna dziedzina rywalizacji, w której nawet drobne potknięcia lub chwilowa niedyspozycja jednego z członków zespołu mogą bardzo poważnie wpłynąć na formę i wyniki całej drużyny, a w efekcie na jej pozycję w rankingu.

Tym bardziej należy z całą powagą docenić te zespoły, które potrafią się utrzymać na szczytowych pozycjach rankingów polskich, europejskich i światowych przez długi czas. To właśnie dla nich bukmacherzy najczęściej tworzą rozbudowane dla gry CS:GO zakłady. Postaramy się w naszym dzisiejszym artykule zaprezentować kilka najważniejszych z nich. Są to uznane firmy w branży e-sportowej, które zawsze gwarantują najwyższy poziom rywalizacji i jakość prezentowaną podczas gry.

Oczywiście skupimy się w tym artykule wyłącznie na zespołach występujących w rozgrywkach Counter Strike: Global Offensive na poziomie ogólnoświatowym. Przy czym wcale nie wykluczymy drużyn, które rywalizują jednocześnie także w innych grach — a raczej postaramy się w takim przypadku dodatkowo podkreślić ich wszechstronność.

Kolejność na naszej liście jest czysto przypadkowa, nie odzwierciedla w żaden sposób rzeczywistej pozycji rankingowej, ani też nie stanowi naszej opinii na temat należytej kolejności opisanych poniżej drużyn. To po prostu zestawienie najlepszych zespołów na światowej scenie CS:GO według naszego uznania.

Oczywiście możesz się nie zgodzić z tą listą, uznać, że jakaś propozycja nie zasługuje, by się na niej znaleźć lub wręcz przeciwnie — uznać, że pominęliśmy jakąś naprawdę istotną ekipę.

Team Liquid

Team Liquid to zespół, który swoją karierę w branży rozpoczął jeszcze w erze pierwszego Counter Strike’a, jako że oficjalnie powstał już w 2000 roku w Holandii. Od tamtej pory przez tę ekipę przewinęło się mnóstwo graczy, co nie powinno dziwić, zważywszy na ponad dwie dekady istnienia w branży. Obecny skład obejmuje takie postaci jak Grim, Stewie2K, NAF, EliGE, a kapitanem zespołu jest FalleN.

Oczywiście największą siłą tego zespołu jest rywalizacja najpierw w Counter Strike, a potem w Counter Strike: Global Offensive. Niemniej jednak od około 10 lat drużyna próbuje swoich sił także w innych grach, takich jak na przykład StarCraft 2, League of Legends, Street Fighter, Super Smash Bros oraz DOTA 2. I to z całkiem dobrym skutkiem, jako przykład w 2017 roku Team Liquid zgarnęła tytuł mistrza świata w DOTA 2, co jednocześnie zaowocowało najwyższą wygraną pieniężną w całej historii tego zespołu.

Jednak główną areną rywalizacji Team Liquid jest CS:GO i od dwóch dekad ta nazwa wzbudza respekt, podziw i także strach w członkach wszystkich drużyn, które w dowolnej rundzie turnieju muszą się zmierzyć z Team Liquid.

Fnatic

Fnatic to kolejna ekipa ze ścisłego światowego topu w Counter Strike: Global Offensive. Została założona przez Anglików w 2004 roku, a następnie po kilku latach władzę w niej przejęli najpierw Holendrzy, a obecnie Szwedzi. Niemniej jednak można potraktować ten zespół jako prawdziwie światowy i wielonarodowościowy. Obecnie dyrektorem generalnym Fnatic jest Holender Wouter Sleijffers, a większość obecnego aktywnego składu stanowią szwedzcy zawodnicy, którymi obecnie są KRiMZ, JW, Brollan, Jackinho, a funkcję kapitana pełni Golden.

Jest to bez wątpienia jeden z najmocniejszych zespołów na światowej scenie Counter Strike: Global Offensive, który regularnie zbiera najwyższe laury lub plasuje się na podium największych turniejów światowych nieprzerwanie od 2013 roku.

Cloud 9

Cloud Nine to drużyna, która zdobyła sobie światową sławę dzięki niewiarygodnej wręcz uniwersalności. Tworzący ją zawodnicy nie specjalizują się wyłącznie w Counter Strike: Global Offensive, ale znakomicie radzą sobie w szerokiej gamie innych gier, na przykład Rocket League, League of Legends, Rules of Survival, Rainbow Six: Siege, Clash Royale, H1Z1, Overwatch, Super Smash Bros, Hearthstone, Melee, Fortnite i wielu innych. Oczywiście stanowi także poważną siłę na światowej scenie Counter Strike: Global Offensive — jest to po prostu drużyna, z którą musi liczyć się każdy przeciwnik. A starcia Cloud 9 z Team Liquid przeszły już do legendy wśród fanów Counter Strike: Global Offensive!

Zespół Cloud 9 został założony w 2014 roku w Stanach Zjednoczonych, ale od samego początku rekrutuje graczy z wielu różnych krajów, bez zwracania uwagi na ich narodowości. W barwach Cloud 9 występowali między innymi Kanadyjczycy, Francuzi, Szwedzi, Słowacy, Hiszpanie, gracze z Republiki Południowej Afryki, Turcy i inni. Obecnie skład Cloud 9 stanowią ALEX, mezii, floppy, es3tag oraz Xeppa, drużyna nie ma kapitana jako takiego.

Astralis

Wielu specjalistów zajmujących się światową sceną Counter Strike: Global Offensive uważa tę ekipę za najlepszą na świecie nie tylko obecnie, ale ogólnie w historii całych rozgrywek. To w końcu pierwszy i jedyny jak do tej pory zespół, który zwyciężył w trzech turniejach z cyklu Major pod rząd. Oprócz tego Astralis ma na koncie liczne wygrane w wielu innych imprezach o randze ogólnoświatowej.

Co ciekawe, specjaliści uważają, że w barwach Astralis wcale nie występują najlepsi na świecie gracze w Counter Strike: Global Offensive. Siłą tej drużyny nie są bowiem indywidualne zdolności poszczególnych zawodników (choć te także stoją na bardzo wysokim poziomie), ale raczej umiejętność do współpracy w ramach zespołu, znakomita strategia uzupełniona perfekcyjną realizacją i doskonałym wytrenowaniem graczy. W efekcie tego podczas obserwowania spotkań rozgrywanych przez Astralis możemy dostrzec niezwykły wręcz poziom współpracy zespołowej i taktycznego podejścia do rozgrywki, co zresztą podkreślają kursy prezentowane przez GG.BET na mecze tej ekipy. Inaczej mówiąc — gra prezentowana przez Astralis rzadko kiedy owocuje ogromną liczbą fragów i efektownych zagrań, niemniej jednak zespół jako taki cechuje się wyjątkową wręcz skutecznością.

Drużyna Astralis powstała w 2016 roku w Danii, obecnie także opiera się na duńskich graczach. Bieżący skład Astralis to device, dupreeh, Xyp9x, gla1ve (będący także kapitanem ekipy), Magisk oraz Bubzkji. Co ciekawe, największym rywalem Astralis pozostaje Virtus.pro, z którą to drużyną Astralis od lat toczy najbardziej zaciekłe boje, w których zwycięsko raz wychodzi jedna, raz druga strona.