Intensywne, konferencyjno-konkursowo-szkoleniowe wakacje już za nami, ale na szczęście jesień okazuje się być co najmniej tak samo interesująca. Pierwsza konferencja związana jedynie z grami HTML5, czyli onGameStart, zbliża się wielkimi krokami. DevMeetings nadal intensywnie nawracają wszystkich chętnych na backendową stronę mocy z użyciem Server-Side Javascript, a teraz do tej gromadki dołączają kolejne wydarzenia.

CSS Off

CSS OffJuż 20 października (tak, tego samego dnia startuje Front Row Conference) rozpocznie się kolejna edycja CSS Off, konkursu polegającego na jak najlepszym zakodowaniu podanego przez organizatorów designu strony. Zadanie nie jest proste, ponieważ docelowy projekt musi spełniać restrykcyjne wymagania - od przejrzystego i poprawnego semantycznie kodu, przez elastyczność i spójność z pierwowzorem, aż po odpowiednie wsparcie starszych przeglądarek (np. IE6). Pisząc "odpowiednie" nie mam na myśli identycznego wyglądu, a jedynie dostosowanie go do możliwości przeglądarki (tzw. "graceful degradation"). Na wykonanie tego zadania dostaniemy dwa tygodnie, a więc nasze zgłoszenie należy przesłać przed 3 listopada. Do wygrania między innymi MacBook Air, a jednym z jurorów będzie Chris Coyier z CSS Tricks. Jesteś zainteresowany? Zarejestruj się i czekaj na maila ze szczegółami!

HackFest

Hack Fest 2011Drugim godnym uwagi wydarzeniem będzie Hack Fest 2011, czyli organizowany przez Fundację Polak 2.0 w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej 48h maraton programistyczny. Brzmi znajomo? Dla mnie tak, bo jestem świeżo po Node Knockout, dwudniowych zmaganiach z Node.js. Hack Fest w odróżnieniu od NodeKO jest naszym rodzimym przedsięwzięciem i odbędzie się w Poznaniu (w weekend 30 września - 2 października). Nie jest jednak ściśle związane z tym miastem, ponieważ drużyny (maksymalnie 3-osobowe) mogą kodować zdalnie. Mimo wszystko warto pomyśleć o odwiedzeniu Politechniki Poznańskiej chociażby w związku z faktem, iż na miejscu uczestników wesprą wiedzą i radą poważani specjaliści - ewangelizatorem Javascriptu będzie nie kto inny, jak Damian Wielgosik. Na czym polegać będzie zadanie? Uczestnicy dostaną konkretny pomysł na projekt internetowy do zrealizowania w wyznaczonym czasie. Całość rozpocznie się wstępem o 10 rano w piątek, natomiast samo kodowanie wystartuje o 14 i zakończy się po 48h w niedzielę o tej samej godzinie.

10K Apart

10K Apart10K Apart to konkurs zorganizowany przez An Event Apart, w którym jurorami będą między innymi Jeffrey Zeldman i Eric Meyer. Zadanie jest dosyć otwarte i polega na stworzeniu uniwersalnego, responsywnego projektu internetowego, który zmieści się w 10 KB spakowanych obrazków, kodu i skryptów. Możliwe jest korzystanie z publicznych bibliotek (na przykład jQuery), które nie wliczają się do wielkości paczki. Projekt musi działać na wielu przeglądarkach (IE10, Firefox, Chrome, Safari), a także systemach operacyjnych i urządzeniach (różne smartfony, tablety, laptopy i komputery). Istotną informacją jest fakt, iż nagrodą główną są trzy tysiące dolarów. Ciekawymi zgłoszeniami są na przykład Twee+ i CSS Coloratum, obie autorstwa Lea Verou. Swoje projekty zgłaszać można do 21 września. Dla zainteresowanych mam coś, co może się przydać - darmowy e-book wydawnictwa O'Reilly dostępny online, Mobile Design and Development, której autorem jest Brian Fling.

Podsumowanie

Wybiera się ktoś? Ma zamiar wziąć udział? Ja raczej do Poznania jechać nie będę, ale opcja zdalnego współzawodnictwa jest bardzo kusząca. Natomiast CSS Off startuje w moje urodziny - to chyba wystarczający znak, by się zdecydować. Szczególnie, że do dyspozycji będą aż dwa tygodnie, a więc bardzo dużo czasu, by dopieścić swój projekt. Natomiast responsive web design to chyba nie moja działka i ograniczę się jedynie do kibicowania Lea.